Marcela Surmajová v projektu Romský mentor: Víkend plný zážitků
Děti z Krásné Lípy a okolí se v letošním roce opět účastnily projektu Romský mentor, který letos probíhal na místní základní škole ve spolupráci s občanským sdružením CEDR. Letošní aktivity vyvrcholily společným stanováním s bohatým programem v Jiřetíně pod Jedlovou.
Akčnímu týmu v podobě mentorky Marcely a pedagožky Julie se podařilo nejen vytvořit fungující skupinu dětí, ale také zapojit do aktivit část rodičů a dobrovolníků jak z řad majority, tak minority.
Skupina dětí se od zimy do jara pěkně rozrostla a stmelila. V průběhu těch několika měsíců se děti věnovaly především tematickým divadelním scénkám a vytváření komiksů. Děti se tak mohly naučit improvizovat, reagovat aktivně v mnoha situacích a rozvíjet komunikační dovednosti stejně jako fantazii, protože té se v obou oblastech meze nekladou.
Poslední setkání skupiny nebylo pouhým setkáním, ale náš tým připravil pro děti víkendový pobyt od pátku do neděle v Jiřetíně pod Jedlovou v penzionu u sv. Jana, jehož majitelé poskytli ubytování zdarma. Náš tým za podpory a spolupráce dobrovolníků nejen z řad rodičů pro děti přichystal program od pátečního odpoledne až do neděle a zakončil tak sérii 16. projektových setkání.
Víkend plný zážitků
Páteční počasí se umoudřilo a děti tak s výtvarníkem Martinem Zachem zvládly nakreslit celou řadu komiksů. Děti nejprve navrhly příběh komiksu a pak již nezbývalo nic jiného než kreslit. Odpoledne děti zakončily hudebním workshopem a společným táborákem.
Šluknovský výběžek je drsný kraj s krásnou přírodou, a i když mne cestou na poslední setkání dětské skupiny z Krásné Lípy a okolí pronásledoval hustý déšť místo slunce, těšila jsem se na vřelou atmosféru. Dopoledne děti dokreslily a vystavily své komiksy a po vydatném obědě je čekal multikulturní program s romistkou Karolínou Ryvolovou. Panovala dobrá nálada a děti se s vervou pustily do hry zaměřené na citlivé vnímání skupin ať již etnických či sociálních. V navazující diskuzi pak děti na dané téma aktivně debatovaly.
I přes nevlídné počasí dorazili také dobrovolní hasiči z Horního Podluží, aby dětem předvedli, jak vypadá profesionální zásah hasičů. Všichni jsme se vydali na nedaleké parkoviště a nejprve společnými silami postavili domek z kartónů, aby měli hasiči co hasit. Poté se již rozhoukaly sirény a přímo k nám se řítilo hasičské auto. Déšť sice hasičům trochu pomohl, ale zážitek to byl. Pak už jsme všichni spěchali do chalupy k vyhřátému krbu.
Na večer jsem z Jiřetína odjížděla s dobrou náladou a trochou lítosti, že již musím zpět do hektické Prahy.
Více o projektu Romský mentor naleznete na webových stránkách občanského sdružení ROMEA nebo na facebooku. Projekt plně financuje Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť a probíhá v rámci Dekády romské inkluze.
Iva Hlaváčková, koordinátorka projektu